Alanya’da Ne Tür Faaliyetler Yapabilirim?

Çoğu insan Alanya’ya gelir ve otelden hiç çıkmaz; sadece tatillerinin sonuna kadar otelde yaşarlar. Otelin plajını ve havuzunu, otelin restoranlarını, otelin alışveriş merkezlerini, otelin disko ve animasyon gösterilerini kullanırlar. Alanya’yı tanımadıkları için bence otelle sınırlı kalıyorlar. Ancak Alanya bir altın madeni. Tarihi yerler, doğal güzellikler, sosyal eğlence yerleri. Alanya’ya gelenler otelden çıkıp etrafa bir göz atmayı düşünmeli. Bir Alanyalı olarak yazımda sizlere Alanya’nın alternatif güzelliklerini yazacağım.

Alanya merkeze gidin. Liman isteyin, merkeze çok yakın. Limana gittiğinizde kırmızı kuleyi göreceksiniz. Kızıl Kule’yi ziyaret edebilir ve Kızıl Kule’nin tepesinden Alanya’ya bakabilirsiniz. Biraz fotoğraf çektikten sonra Kızıl Kule yakınlarındaki Fishermans Caffe’ye gidip çayın tadına bakabilirsiniz. 2009’da ucuz 50 Cent. Çayı tattıktan ve biraz deniz havası soluduktan sonra diskoların merkezine doğru yürüyün. Alanya’da çok popülerler. James Dean, Bistro Bellman, Janus, Robin Hood, Zaph Han…

Alanya’ya geldiğinizde Alanya Kalesi’ni görmeden ayrılmanız büyük bir hatadır. Otobüs, Taksi, Kiralık Scooter veya Araba kullanabilirsiniz, gençseniz veya kendinizi genç hissediyorsanız kaleye yürüyerek de gidebilirsiniz. Kalede yemek yiyebileceğiniz yerler var. “Gözleme” adlı türk kreplerini deneyebilirsiniz. Fotoğraf makinenizi unutmayın, kullanacağınıza eminim!

Dim Nehri ve Dim mağarasına gidelim. Ben olsam önce dim nehrine giderim, öğle yemeği için balık ısmarlarım, dim nehrinin soğuk sularında yüzerim. Öğle yemeği için nehir üzerinde balık yedikten sonra dim mağarasına gidip o doğal güzelliği görebilirsiniz. Dim mağarasına giderken birçok portakal ve limon bahçesi göreceksiniz. Ayrıca görülmeye değer.

Alanya’nın doğal güzelliklerinden biri de Sapadere Kanyonu. Büyük su kaynağı, 3 yıl önce açıldı. Yemek yiyebileceğiniz yerler de var.

Kleopatra plajını da görmelisiniz. Yüzmek için iyi bir yer. Biraz kalabalık ama insanlarla birlikte olmak güzel değil mi? Kleoparta plajında ​​spor merkezlerini göreceksiniz. Basketbol, ​​​​futbol, ​​​​tenis… Bu yerleri kullanabilirsiniz… Basketbol ücretsizdir ancak futbol ve tenis için ödeme yapmanız gerekir. Voleybol da ücretsizdir. Damlataş Mağarası, oraya gitmek için alternatif yerlerdir.

Alanya’da yat turuna çıkma zamanı çünkü görülecek çok şey var. Sana nerede durduklarını söyleyeceğim. Önce tarihi kayıkhaneyi (tershane) göreceksiniz. Ardından korsan mağarasını göreceksiniz, ardından aşıklar mağarasının girişini göreceksiniz. Oraya tırmanabilir ve aşıklar mağarasının çıkışına gidebilirsiniz. Ama 7 metreden denize atlamalısın. Bu yoldan başka çıkış yok. Bundan sonra fosfor mağarasını göreceksiniz, gördüğünüzde neden fosfor denildiğini öğreneceksiniz. Ayrıca öğle yemeği için makarna ve salata ile tavuk ızgara yiyeceksiniz.

Alanya’da bir diğer alternatif aktivite ise Tüplü Dalış. Bu faaliyet için hizmet veren birkaç şirket var. Tüplerle asla dalmamanız önemli değil. Size nasıl yapılacağını öğretecekler. Biraz eğitimden sonra dalışı keşfetmeye hazır olacaksınız. Su altında görülecek potansiyel şeyler: Akdeniz foku, Kaplumbağa, Balık, Mağara, Batık Gemi. Deniz altında fotoğrafınızı çekecekler. Öğle yemeği menüsü muhtemelen yat turu ile aynı olacaktır. Tavukları severiz.

Sealanya 3 yıl önce Türkler ilçesinde hizmete açılmıştır. Yunus gösterileri, Fok gösterileri, Ayrıca yunuslarla yüzebilir, tropikal balıklarla yüzebilirsiniz. Beğeneceğinizi biliyorum, çocuklarınız da (varsa) orayı görmekten hoşlanır. Çocuk olsaydım mağaraları görmektense yunus gösterisini izlemeyi tercih ederdim.

Okurcalar’da bulunan Water Planet Aqupark, gerçekten eğlenceli bir yer, beyaz kamikaze denerken beni hatırlayın. Adrenalin sporu aşığıysanız size de yer var. Bungee Jumping yapabilirsiniz! 70 metre. “Serbest Düşüş” ve “Uçan” olmak üzere 2 alternatifiniz var.

“5 konakta” (5 konak) rafting yapabilirsiniz. Bu aktiviteyi ayarlamak için bir tur firmasına gitmelisiniz, Alanya merkeze gittiğinizde birçoğunun size bu tür aktiviteleri satmaya çalıştığını göreceksiniz.

Balığa da gidebilirsiniz, çoğu kişi bilmez ama eğer balık tutmayı seviyorsanız balık tutmak için hizmet veren balıkçılar var. Tekneleri var ve balık tutabileceğiniz yeri biliyorlar. Bu fikri beğendiyseniz, muhtemelen cep telefonu numaralarını bildikleri bazı yerel mağazalara sorabilirsiniz. Numaralarını buradan verebilirim.

Yamaç paraşütü ve paraşüt alternatifleri, hıdırellerden yamaç paraşütü yapabilirsiniz, tepenin tepesinden başlayıp kuş bakışı Alanya’yı görüyorsunuz, sahilde bitiyor. Parasailing’i de deneyebilirsiniz, bu aktivite için su sporları şirketi hizmet vermektedir, birçoğunun parasailing seçeneği vardır. sizi iple jet botuna bağlarlar, sonra paraşütle uçmaya başlarsınız.

Alanya yaylasında kırmızı alan (kizil alan) olarak adlandırılan Motokros aktivitesi için yerler vardır. Cross motorları kiralayan bir şirket var ve bu tür bir motokros faaliyeti yapmanıza yardımcı oluyor.

Görüyorsunuz ki Alanya’da hayal gücünüzle sınırlı bir çok şey yapabilirsiniz, ben buna Alanya’da yaşamak diyorum! Yani 5 yıldızlı herşey dahil oteller için çok para ödemenize gerek yoktur.